Layer 1 Layer 1
Sztukateria od A do Z

Co to jest sztukateria?

Czym jest sztukateriaSztukateria zadomowiła się we wnętrzach, a także jako efektowna ozdoba budynków już w czasach średniowiecznych. Na przestrzeni lat przechodziła wiele przekształceń swoich form, sposobu wykonania i produkcji, jednak jej rozkwit miał miejsce w epokach renesansu i baroku. Od tamtej pory wykorzystywana jest chętnie w każdym aranżacyjnym stylu.

Jak pokazują dzisiejsze trendy wnętrzarskie, sztukateria jest dziedziną dekoracyjną, która nie wychodzi z mody. Coraz to nowocześniejsze metody jej wytwarzania przyczyniają się do polepszenia jej właściwości - zwiększenia zalet i estetyki przy jednoczesnym obniżeniu ceny.

Sztukateria jest ponadczasową metodą na gustowne i praktyczne wykończenie wnętrz. Uniwersalność elementów, które wchodzą w jej szeroką gamę pozwala na zastosowanie ich niemalże wszędzie. Początki sztukaterii zakładały, że mają być to ozdoby ciężkie, drogie i majestatyczne wykorzystywane w pałacach i domach arystokracji. W tym momencie jednak elementy dekoracyjne sztukaterii to także ozdoby subtelne i delikatne, które pasują do najzwyklejszych mieszkań urządzonych w dowolnym stylu.

 1. Podział sztukaterii
 2. Rodzaje elementów sztukaterii wewnętrznej
 3. Rodzaje elementów sztukaterii elewacyjnej
 4. Ponadczasowość sztukaterii

Podział sztukaterii

Sztukateria dzieli się przede wszystkim na dwa główne rodzaje:

 1. Sztukateria wewnętrzna - w skład której wchodzą wszystkie produkty, za pomocą których dekoruje i wykańcza się wnętrza. Stosowane nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także w miejscach publicznych, takich jak teatry, muzea, kina, centra handlowe, sklepy, biura i inne.
 2. Sztukateria elewacyjna - jak nazwa wskazuje, są to elementy dekoracyjne i ochronne stosowane na zewnątrz budynków. Najczęściej instalowane na elewacji czy fasadzie budynków, a także w okół niego. Tak samo jak wewnętrzna, sztukateria zewnętrzna stosowana jest we wszystkich rodzajach nieruchomości niezależnie od jego przeznaczenia.

Nie jest to jedyny podział. Sztukaterię można skategoryzować także na podstawie materiału, z jakiego jest wykonana:

 • gips,
 • pianka poliuretanowa,
 • styropian,
 • drewno,
 • żywica poliestrowa.

Rodzaje elementów sztukaterii wewnętrznej

Sztukateria wewnętrzna to bardzo szeroka gama różnorodnych elementów. Dzieli się je przede wszystkim ze względu na miejsce i sposób montażu. W tej kategorii wyróżnić można:

Gzymsy wewnętrzne

Listwy sufitowe

Listwy przysufitowe

Listwy oświetleniowe ścienne

Listwy oświetleniowe sufitowe

Listwy karniszowe

Rodzaje elementów sztukaterii elewacyjnej

Sztukateria elewacyjna posiada także bardzo dużo odmiennych elementów, o różnym przeznaczeniu i miejscu montażu. W tej kategorii wyszczególniamy:

Listwy symetryczne

Gzyms

Gzymsy pośrednie, pod dach, nadokienne i balkonowe

Listwy wokółokienne i podparapetowe

Bonie

Pilastry

Kolumny

Kroksztyny

Koła i łuki

Deska elewacyjna

Dlaczego sztukateria jest ponadczasowa?

Aranżacja, urozmaicanie i podwyższanie estetyki wnętrz to w ostatnich latach spore wyzwanie dla właścicieli domów i mieszkań. Szukają oni różnorodnych sposobów na atrakcyjne pomieszczenia, w których spędzanie czasu to sama przyjemność.

Sztukateria to niezwykle stylowe i oryginalne dekoracje posiadające bardzo wiele zalet. Największą zaletą jest stosunek jakości do ceny. Za bardzo dobry materiał, który odporny jest na uszkodzenia i prezentuje się elegancko można zapłacić naprawdę bardzo niewiele.

Warto również wspomnieć, że sztukateryjne produkty mogą być wykorzystane w dowolnym pomieszczeniu w domu. Kuchnia, łazienka, salon, korytarz, a nawet spiżarnia może zostać udekorowana przepiękną sztukaterią.

Ogromna ilość wzorów i zdobień dostępna na rynku powoduje, że wpasuje się ona do każdego ze styli. Może być to styl minimalistyczny i nowoczesny, klasyczny, skandynawski lub pełen przepychu styl maksymalistyczny. Jedyne ograniczenie to wyobraźnia!

Sztukateria elewacyjna poprawi wygląd każdej nieruchomości niezależnie od jej pierwotnego wykonania. Te dekory pasują do wszystkiego!

Co jednak z montażem? Czy do instalacji sztukaterii potrzebni są specjaliści? Absolutnie nie. Zarówno sztukateria elewacyjna jak i wewnętrzna to bardzo proste w montażu elementy, które przymocować może każdy amator prac wykończeniowych.

Podkategorie

Sztukateria styropianowa
Kielce, ul Warszawska 12 a

biuro@styropianowe-listwy.pl
+48 791 778 178

Napisz do nas

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz, odpowiadamy w ciągu 24h.