Layer 1 Layer 1
Sztukateria od A do Z

Historia sztukaterii

Historia sztukateriiChodź każdy wie czym jest, nie każdy wie jak wiele ma lat! Sztukateria była znana już dobrze Grekom jak i Rzymianom. Przykładem są kolumny, które stanowiły podporę architektoniczną. Najczęściej można było spotkać w krużgankach. W starożytności wyróżniało się kolumny jońskie, doryckie oraz korynckie. Stosowane były również w starożytnym Egipcie, a także Persji. Coraz to nowe powstawały w gotyku, renesansie i baroku. Każda z epok wyróżniała się nieco innym ich rodzajem.

Ewolucja sztukaterii obserwowana jest na przestrzeni wieków. Zajmowała szczególne miejsce w architekturze i jej istnienie widoczne jest do dzisiaj. Przepiękne ornamenty przykuwały wzrok każdego.

Wraz z nadejściem średniowiecza sztukateria przybrała nieco inną postać. Stała się bardziej surowa i chętniej wykorzystywane było drewno. Dopiero w momencie nadejścia gotyku i renesansu powróciła do łask.

W tych epokach przepięknie ozdabiała kościoły, naśladując antyczne wzornictwo. Ponadto warto także wyróżniać gzymsy arkadowe, głowice, a także bazy kolumn.

Sztukateria historia

W Europie sztukateria najczęściej wybierana była w okresie modernizmu. To właśnie wtedy można było zaobserwować przepiękne ornamenty zdobiące budynki.

Obecnie

Sztukateria kiedyś tworzona była z mieszanki gipsu, wapienia i piasku. W dzisiejszych czasach sztukateria przyjęła nieco inną postać. Elementy wykonywane są z twardego materiału, jaki jest styropian, co ułatwia na pewno jej montaż. Wybierając te dekory, możecie być pewni, że każda nieruchomość z ich użyciem okaże się strzałem w dziesiątkę. Dziś nie zdobi tylko kościołów, ale każdy budynek. Przyczynił się do tego między innymi jej koszt, a także trwałość.

 

 

Podkategorie

Sztukateria styropianowa
Kielce, ul Warszawska 12 a

biuro@styropianowe-listwy.pl
+48 791 778 178

Napisz do nas

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz, odpowiadamy w ciągu 24h.