Layer 1 Layer 1
Sztukateria od A do Z

Jak dociąć sztukaterię?

Docinanie oraz montaż sztukaterii styropianowej to czynności, które bez większego problemu każdy wykona samodzielnie w domu. Poniżej znajduje się prosty i krótki przewodnik po etapach montażu elementów sztukaterii.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych dekorów sztukaterii wewnętrznej są listwy. Na jej przykładzie przedstawiony będzie poniższy poradnik.

Jeśli zakupione zostały dekory, które dopasowane są już do powierzchni i wymiarów, wtedy cały proces montażowy jest uproszczony i nie trzeba ich docinać. Co jednak w sytuacji, kiedy musimy z jakiegoś powodu zdecydować się na docinanie listew?

Docinanie listew sztukateryjnych

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba wziąć pod uwagę, jest kąt, pod jakim listwy mają zostać docięte. Jeżeli chcemy, aby były całkiem proste - należy to zrobić pod kątem prostym - 90°. Jeżeli jednak potrzebujemy, aby listwa była przycięta na ukos, wtedy należy wykonać docinanie pod kątem 45°.

Co trzeba przygotować?

  • Miejsce pracy. Najważniejsze jest to, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także wszystkich osób znajdujących się w pobliżu. Warto mieć rękawiczki, okulary chroniące oczy, a miejsce pracy powinno być suche, proste i uporządkowane.
  • Ukośnica, piła mechaniczna lub klasyczna piła ręczna. Dwa pierwsze narzędzia należą do drogiego i bardziej specjalistycznego sprzętu, więc zwykła piła ręczna o niewielkich ząbkach w zupełności wystarczy.
  • Skrzynka uciosowa, dzięki której listwy będą precyzyjnie przycięte pod odpowiednim kątem. Jest to prosty i tani sposób na docinanie różnych elementów, więc poniżej znajdzie się szczegółowa instrukcja docinania listew za pomocą skrzynki uciosowej.
  • Metr do odmierzenia odpowiedniego miejsca nacięcia.
  • Ołówek, aby to miejsce wyznaczyć.
  • Papier ścierny do doszlifowania krawędzi.

Wykorzystanie skrzynki uciosowej do docinania sztukaterii

Kiedy nasze miejsce pracy jest już odpowiednio przygotowane i zabezpieczone, można zabrać się do pracy. Przygotowanie niezbędnych narzędzi oraz odmierzenie i wyznaczenie miejsca cięcia na listwach to kolejny z kroków.

Następnie należy ułożyć listwę w skrzynce uciosowej według zaznaczonego ołówkiem miejsca. Układa się ją wzdłuż krawędzi listwy - jeżeli pod kątem prostym, wtedy w linii prostej, jeżeli po ukosie - w ukośnym rowku.

W tym momencie następuje przedostatni krok - docinanie listew. Najlepiej, kiedy w pobliżu znajduje się osoba do pomocy, która mogłaby przytrzymać listwę dla precyzji wykonywanego zadania.

W końcowym etapie używamy papieru ściernego do wygładzenia przyciętych krawędzi listew.

Listwy, które zostały docięte po ukosie - po zestawieniu ich ze sobą powinny idealnie do siebie pasować. Z tak przygotowanymi elementami, możemy przejść do kolejnych kroków montażu sztukaterii.

 

 

Podkategorie

Sztukateria styropianowa
Kielce, ul Warszawska 12 a

biuro@styropianowe-listwy.pl
+48 791 778 178

Napisz do nas

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz, odpowiadamy w ciągu 24h.